Jak pomoci dítěti s bolestí zubů

27.05.2024

Přestože může být lákavé jednoduše čekat na odeznění bolesti nebo se uchýlit k domácím prostředkům a babským radám, je lepší se těmto možnostem vyhnout. Bolest zubů obvykle signalizuje kaz nebo jiné komplikace s ním spojené. Okamžitým objednáním k pedostomatologovi zajistíte, že se Vašemu dítěti dostane nejrychleji potřebné péče, a tím tak k úlevě od bolesti.

Proč děti bolí zuby?

Bolest zubů je nejčastěji způsobena kazem, který se blíží k nervu nebo se do něj už dostal.

Korunka (viditelná část zubu nad dásní) dětského zubu se skládá z několika vrstev.

Vnější ochranná vrstva se nazývá sklovina a je nejtvrdší tkání těla.

Pod sklovinou leží dentin s dřeňovou dutinou, která obsahuje nervy a cévy. Zoubek začíná být citlivý a bolet v momentu, kdy kaz překročí sklovinnou hranici do těchto vrstev.

Co způsobuje trvalou, krutou bolest bez jakéhokoli známého spouštěče?

U dětí se silnou bolestí zubu – tak silnou, že ani léky proti bolesti neúčinkují a dítě nemůže v noci spát – je příčinou buď zánět zubního nervu nebo absces (zánětlivé hnisavé ložisko).

Záněty zubní dřeně vznikají hlubokým kazem, hlubokou zubní výplní či zubním traumatem, méně častěji onemocněním dásně. V případě odumření nervu a infikováním bakterií vzniká zubní absces. Léčba základní příčiny onemocnění je nezbytná k úlevě od bolesti zoubku a prevenci zhoršení a šíření infekce. Neřešený absces může kromě jiného i narušit vývoj zárodku dospělého zubu nacházejícího se pod dětským zoubkem.

Proč si dítě stěžuje na bolest zoubku při konzumaci horké, studené, sladké nebo kyselé potravy?

Citlivost či dokonce bolestivost zubu při pití a jídle může nastat například po úrazu zubu, nejčastěji však poukazuje na přítomnost kazu. Ten již mohl postoupit do hlubších vrstev zubu, kde se nachází nervy. Řešením je odstranění kazu a zhotovení běžné výplně ("plomby"), v případě rozsáhlé destrukce kazem se volí zubní korunka.

Co dělat, když nám dítě ještě nedokáže říct, že ho bolí zub?

Pokud je dítě ve věku, kdy ještě nedokáže slovně říci, že ho bolí zub, zaměřte se na neverbální náznaky. Obecné příznaky bolesti zubů u kojenců a batolat zahrnují:

  • nepokoj;

  • neustálé tření zubů, dásní nebo čelisti (dotýká se místa, kde zub bolí);

  • náhlá změna stravovacích návyků (včetně odmítání jídla), případně nežvýká na straně, kde zub bolí;

  • problémy se spánkem.

Mnoho kojenců a batolat do jisté míry prožívá tyto symptomy během prořezávání zubů. Pokud však zmíněné symptomy a nepohodlí přetrvávají dlouhodobě, je lepší tento stav konzultovat s dětským zubařem

Pokud má Vaše dítě teplotu vyšší než 38°C, měli byste se poradit s ošetřujícím pediatrem kvůli vyloučení celkového systémového onemocnění.

Většina případů zubní bolesti vyžaduje odbornou léčbu a příliš dlouhé čekání může vést k potenciálně vážným komplikacím. Zavolejte nám do kliniky France Med na číslo 731 595 566 a my Vám zajistíme co nejdřívější termín k úlevě od bolesti.